Zatím 6000 lidí podepsalo petici proti těžbě na Berounsku
Petici proti průzkumu a těžbě plynu z břidlic na Berounsku zatím podepsalo kolem 6000 lidí. Zájemci ji však budou moct podepsat minimálně do konce dubna. Snahou petičního výboru je, aby dokument podepsalo přes 10.000 lidí, pak by se peticí zabýval Senát a vláda. ČTK to sdělila mluvčí radnice Pavla Švédová. Těžbu plynu z břidlic na Berounsku odmítli i zástupci Středočeského kraje.
Průzkum k těžbě břidlic v regionu plánuje firma Basgas Energia Czech, která je dceřinou společností nadnárodní firmy Hutton Energy. Těžaři v následujících pěti letech chtějí dělat průzkumné vrty na území 93 kilometrů čtverečních na rozhraní Berounska a Prahy-západ v blízkosti chráněné oblasti Český kras. Starostové nechtějí těžbu povolit, protože se obávají dopadů na životní prostředí, zejména zhoršení kvality pitné vody.
Nespokojenost se záměrem průzkumu ložisek a případné těžby vyjádřila také Rada Středočeského kraje, která se dnes touto problematikou zabývala a přijala jednohlasné negativní stanovisko. "Z hlediska životního prostředí je hlavním problémem velký počet hloubkových vrtů. S tím je pak spojena doprava, hluk, nároky na vodu, vznik industriální krajiny a také otřesy způsobené hydraulickým štěpením, které se mohou následně projevit i škodami na majetku s ohledem na blízkost lidských sídel," uvedl hejtman Středočeského kraje David Rath. Záležitostí se zabýval také Výbor pro životní prostředí a zemědělství krajského zastupitelstva.
Za vysoce rizikový podle zástupců kraje záměr považuje i víc než dvacet českých odborníků, kteří se obávají nejen případné těžby, ale i samotného ložiskově-geologického průzkumu. Zmiňovaná oblast totiž leží z velké části v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Nachází se zde i dvě národní přírodní rezervace (Koda a Karlštejn), přírodní památka Černá rokle u Kosoře, dalších 8 přírodních rezervací a památek, pět evropsky významných lokalit (Natura) a nadregionální a regionální biocentra a biokoridory.
V Berouně se podle mluvčí radnice Švédové kromě petice proti těžbě v regionu podepisuje také "celorepubliková" petice, která vznikla na Náchodsku a Trutnovsku. "Na Berounsku jsme pod tuto petici dosud získali přes 1500 podpisů. Dnes archy předáme iniciátorům," uvedla zástupkyně petičního výboru Marcela Bergerová. Tato petice požaduje zákaz používání takzvané hydraulického štěpení při těžbě břidlicových plynů na území celé ČR.
Protesty proti těžbě plynu z břidlic se v minulých týdnech řešily na řadě míst v ČR. Kromě Berounska, Náchodska a Trutnovska by se mohlo těžit například v okolí Hranic na Přerovsku nebo v části Valašska. Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn.
zdroj: ČTK