Více než 40 % populace trpí poruchami spánku
Poruchami spánku trpí velká část populace, průzkumy uvádí, že potíže pociťuje téměř každý druhý, vážnější problémy má zhruba 10 % z nich. Nespavost a poruchy spánku tak patří k druhému nejběžnějšímu zdravotnímu problému hned po nachlazení. Kvalita odpočinku je přitom zásadní pro naší psychickou i fyzickou rovnováhu. Zmírnit nespavost lze vyvarováním se rizikových faktorů. Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle a fyzioterapeut René Kacián poukazují na největší chyby, kterých se lidé dopouští před usínáním.
Rušivé prostředí
Uléhání v prostředí s rušivými zvuky je velmi častým důvodem potíží s usínáním. Na vině může být zvuk tikajících hodin či budíku, ale také oznámení z chytrých telefonů či jiné elektroniky. Rušivým elementem může být také chrápající partner nebo hluk z ulice. Stejně tak může být problém s nezvyklými pachy, přílišným horkem či naopak zimou v místnosti na spaní.
Nevyhovující lůžkoviny či postel
„Velmi častým problémem ovlivňujícím kvalitu spánku i usínání je samotná postel. Příčinou může být nestabilita postele (tzv. rozvrzanost lůžka), opotřebovaný rošt (chybí některé lamely apod.), nejčastějším viníkem je však matrace, problémem bývá její nevhodná tuhost nebo přílišné opotřebení, kdy je v některých místech již proleželá. Usínání ale může bránit i „obyčejný“ polštář, který je příliš vysoký nebo nízký,“ upozorňuje Jakub Šoufek z Johann Malle.
Těžké večeře, kofein a alkohol
Že není zdravé přecpávat se na noc těžkými jídly, není žádná novinka. Ale že byste si měli hlídat jídlo a nápoje, které jíte a vypijete již od odpoledne, vás možná překvapí. Taková káva s dortíkem po pozdním obědě už může být příčinou neklidné noci. Odpoledne se nedoporučuje pít ani jiné kofeinové či energetické nápoje, pokud trpíte nespavostí. „Večeře by pak měla být ideálně lehčí, a přestože se nedoporučuje před spaním cvičit, krátká procházka po večeři klidnějšímu spánku prospět může,“ radí fyzioterapeut René Kacián.
Stres
Příliš stresu před spaním je častou příčinou nespavosti. Pokud se před spánkem nedokážete zklidnit a přestat myslet na pracovní či jiné povinnosti, mozek nevypne a nedovolí vám usnout. Pomoci může například četba před spaním nebo krátká procházka, která vás přivede na jiné myšlenky.
Zvýšená aktivita či sportování
„Přestože je sport bezesporu zdravý a kvalitnějšímu spánku může být velmi prospěšný, měli byste se vyvarovat zvýšené aktivitě či sportování ve večerních hodinách, pokud trpíte problémy s usínáním. Tělo se nedokáže dostatečně zklidnit a doba usínání se proto může výrazně prodloužit. Doporučuje se proto vyvarovat přílišné aktivitě alespoň 5 hodin před spaním,“ říká fyzioterapeut René Kacián.
Narušování rytmu spánku
Dejte si pozor na narušování spánkového rytmu. „Pravidelný režim vstávání a usínání je pro tělo vždy prospěšnější. Problém může nastávat také kvůli pospávání během dne nebo při pobývání v posteli v době, kdy normálně nespíte,“ uzavírá Jakub Šoufek z Johann Malle.