Ve středních Čechách je málo jeslí, nahrazují je jiné instituce

Kapacity jeslí ve středočeských městech jsou většinou nedostačující. Z toho důvodu tam vznikají malé soukromé školky a hlídací agentury. Jesle nahrazují i firemní školky, které pohlídají také děti mladší tří let. ČTK to zjistila od pracovníků jeslí a firem. V Česku by už od září mohly začít fungovat takzvané dětské skupiny pro děti od jednoho roku do zahájení školní docházky. Počítá s tím návrh zákona, který projedná Sněmovna. 

O rozšíření kapacity jeslí jednají například v Kolíně. "Máme naprosto nedostačující kapacitu. V současné době máme zhruba 30 neuspokojených zájemců," řekla vedoucí sestra kolínských jeslí s kapacitou 33 dětí Lenka Ptáčková. Do městských jeslí v Kolíně se dostanou pouze děti pracujících matek. Děti od šesti měsíců do tří let jsou přijímány podle pořadníku během celého školního roku. "Nejvíce máme dvouletých dětí, protože maminky mají do dvou roků dítěte rodičovský příspěvek a od dvou chodí do práce. Když někdo odejde do školky, místo něj hned přibereme další dítě," dodala Ptáčková. 
    
Asi 12 dětí se letos nedostalo do jeslí v Kladně, které byly přejmenovány na výchovnou skupinu. Kapacita pro děti od 18 měsíců do tří let je 25 míst. "Máme už zapsané děti na rok 2016. Ještě se ani nenarodily, ale už jsou zapsány v jeslích," řekla vrchní sestra Jitka Teringerová. 
    
V Kladně vznikla dětská skupina u nemocnice, ve které se starají o děti od půl roku do šesti let. Kromě dětí zaměstnanců nemocnice tam mohou chodit také děti rodičů z dalších dvou firem z nemocničního areálu. "Vznikli jsme na základě evropského sociálního fondu a spadáme pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Nejsme klasické jesle ani školka, nejsme školským zařízením, ale vznikli jsme na podporu zaměstnanosti rodičů a odbourávání genderových rozdílů. To znamená, aby se ženám umožnil brzký návrat do práce," řekla vedoucí dětské skupiny s kapacitou 24 dětí Jitka Hornová, podle které jsou u nich nejčastěji děti ve věku do tří let. 
    
Za podpory evropských fondů vznikla také firemní školka Linetka pro děti od dvou do šesti let ve společnosti Linet s 600 zaměstnanci ve Slaném na Kladensku. "Využít těch služeb mohou nejen zaměstnanci, ale i lidé z okolí Slaného. Ale primárně je to určené jako benefit zaměstnancům Linetu," řekl mluvčí firmy Jan Hrabovský. 
    
Nedostačující kapacity v jeslích mají i v Rakovníku. "Máme úplně plno a mohli bychom 'uživit' i více dětí. Máme málo místa a zájem je větší," řekla dětská sestra z Jeslí Rakovník. Podle ní se ve městě rozmáhají hlídací agentury a soukromé miniškolky, které nabírají také děti mladší tří let. 
    
V Česku by už od září mohly začít fungovat takzvané dětské skupiny pro děti od jednoho roku do nástupu do školy. Počítá s tím návrh zákona, který projedná Sněmovna. Dětské skupiny by mohly provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či spolky. Musely by mít oprávnění od ministerstva práce. Pro zaměstnavatele by náklady byly daňově uznatelné. Rodiče, kteří by děti do skupiny dali a chodili by do práce, by mohli mít slevu na dani. Za službu by platili, úhrada by ale měla být maximálně ve výši nákladů. Podle propočtů ministerstva by příští rok mohlo v Česku fungovat přes 1100 dětských skupin. 
    
Česko má jednu z nejnižších zaměstnaností matek v EU. Chybí jesle i školky. Ve školním roce 2012/2013 chodilo do školky 354.340 dětí. Předškolní zařízení odmítla ale kvůli nedostatku míst bezmála 59.000 žádostí. V roce 1990 bylo v jeslích asi 39.000 míst, nyní funguje jen pár desítek těchto zařízení. 
 
zdroj: ČTK