V muzeu keramiky v Berouně se poprvé roztočí hrnčířský kruh

V nově otevřeném muzeu keramiky v Berouně se o Velikonocích poprvé roztočí hrnčířský kruh. Návštěvníci si na něm za dozoru místní hrnčířky Ivany Kapounové vyzkoušejí výrobu keramiky, řekla dnes novinářům Kristina Škorpilová z muzea. 

Muzeum umístěné v opraveném historickém domě v Zámečnické ulici se otevřelo koncem února. Návštěvníkům představuje archeologické nálezy z konce 14. století, ale i novější exponáty spojené s Berounem. Hlavní část expozice tvoří renesanční malovaná keramika z přelomu 16. a 17. století. 
    
Kromě toho nyní muzeum nabízí i tvůrčí dílny, na nichž bude možné využít mimo jiné elektrický hrnčířský kruh. "Ten kruh je od začátku součástí dílny, ale zatím na něm nikdo nic nedělal. Práce na kruhu je poměrně složitá věc a my jsme hledali opravdu kvalitní 'točíře', kteří by mohli lidem něco nabídnout," podotkla Škorpilová. Kromě Kapounové, která pro muzeum vyrobila i některé exponáty, povede kurzy pro veřejnost také keramik Martin Koller, který se zaměřuje spíše na tradiční postupy a ve své dílně vypaluje keramiku v peci na dřevo. Stavbou tradičních pecí po vzoru pravěkých a středověkých hrnčířů by i rád zakončil své kurzy. 
    
Podle Škorpilové je součástí expozice také tradiční kruh poháněný nohama, takzvaný kopačák. "Kopačák máme jako exponát, ale je funkční. Je možné si vyzkoušet i práci na něm," uvedla. Upozornila však, že nejde o nic jednoduchého. 
    
Berounu se v roce 2013 podařilo získat dvoupodlažní dům v Zámečnické ulici bezúplatně od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Rekonstrukce ho stála přes deset milionů korun. "Podstatná část, 85 procent, byla z dotace a zbytek z rozpočtu města," připomněla starostka Šárka Endrlová (Nezávislí Berouňáci). 
    
V přízemí vznikla keramická dílna, jsou tam i kachlová kamna a funkční keramická pec. Ve vstupní místnosti je kromě recepce a pokladny i unikátní umyvadlo, které městu darovala firma dovážející speciální keramiku z Mexika. V patře návštěvníci najdou repliku dobové kuchyně se smaltovanými kamny a kuchyňským nádobím, které doplnily exponáty darované lidmi. 
    
Berounští hrnčíři se proslavili svou tvorbou už na počátku 14. století. Rozmach tohoto řemesla však nastal až v 16. a 17. století, kdy keramickým zbožím zásobovali pražské domácnosti.
 
zdroj: ČTK