Středočeská města neplánují zvýšení poplatků za psy

Středočeská města neplánují zvýšení poplatků za psy. Jejich výše se pohybuje okolo tisíce korun za rok, ale záleží i na lokalitě a typu bydlení. Výrazně levnější je poplatek pro lidi, kteří psy chovají v rodinném domě. Slevy mají také senioři a lidé s hendikepem. Poplatek bývá snížený i pro psy, kteří splnili výkonnostní zkoušky. Naopak až o polovinu bývá vyšší poplatek za druhého a dalšího psa v domácnosti. Počty nahlášených psů ve většině měst mírně stoupají, kontrola skutečného stavu je ale obtížná. Dodržování povinnosti psa přihlásit obvykle kontrolují strážníci. ČTK to zjistila u mluvčích radnic.

V Mladé Boleslavi letos zvýšení poplatku za psy neplánují. Za jednoho psa v domácnosti ve městě lidé zaplatí tisíc korun. Počet přihlášených psů v Mladé Boleslavi v posledních letech klesl téměř o osmdesát psů na zhruba 250, v tom je Boleslav ale spíše výjimkou. "Město nemá prostředky k tomu, aby donutilo majitelé přihlásit všechny psy. Každopádně městská policie průběžně kontroluje majitele psů v terénu, zda mají platnou psí známku," uvedl mluvčí boleslavské radnice Pavel Šubrt. Dluh neplatičů poplatků za psy činil v Boleslavi na konci listopadu přes 215.000 korun.
 
Také v Nymburku poplatky za psy zůstávají stejné, tedy ročně pět set korun za psa v bytě a dvě stě korun v rodinném domě. V rodinných domech v konkrétních a spíše okrajových částech města platí sto korun. "Důchodci platí pouze padesát procent z uvedených sazeb," informovala mluvčí nymburské radnice Olga Havránková. Nymburská městská policie hlásí nepřihlášeného psa zhruba pouze pětkrát do roka. "Evidujeme mírný nárůst počtu přihlášených psů, častěji se jedná o již stávající majitele psů, kteří si pořizují dalšího pejska," dodala mluvčí.
 
V Kladně zaplatí majitelé psa 800 korun ročně, pokud mají psů více, platí od druhého zvířete 1200 korun. Výrazně však ušetří obyvatelé rodinných domů, kteří za psa platí jen 120 korun ročně. Nižší poplatek mají městem určený i obyvatelé některých čtvrtí, například Dubí, Vrapic či Podprůhonu.
 
Podle berounské mluvčí Pavly Nováčkové je v Berouně evidováno 1710 psů a poplatky město zvyšovat neplánuje. Počet psů je přibližně stejný jako v minulém roce. Dluh neplatičů činil asi 25.000 korun.
 
Ani v Benešově se změna výše poplatků nechystá, řekla ČTK mluvčí benešovské radnice Soňa Vanhoecke. Počet přihlášených psů se ve městě mírně v posledních letech zvýšil, zatímco v roce 2012 činil 93, letos počet přesáhl stovku.
 
zdroj: ČTK