Spíte dobře? Nepodceňujte výběr lůžkovin
Správný výběr lůžkovin do ložnice může být rozhodující v tom, jak odpočatí se budete cítit během dne. Zásadní je tak nejen výběr matrace, ale také polštáře, peřin i povlečení. Podle čeho vybírat, poradí Jakub Šoufek z Johann Malle a fyzioterapeut René Kacián.
Na polštáři záleží
Polštář zásadně ovlivňuje kvalitu našeho spánku. „Dobrý polštář poskytuje dostatečnou oporu našemu krku i hlavě, a díky tomu se probouzíme odpočatí. Nevhodně zvolený nebo starý proleželý polštář naopak může způsobovat bolesti hlavy a krční páteře, či problémy s usínáním nebo probouzením během noci. Pokud pociťujete některý z těchto problémů, je na čase polštář vyměnit,“ říká fyzioterapeut René Kacián. Důležité při výběru polštáře jsou následující faktory: zvolený materiál, na výběr jsou přírodní či syntetické, s tím související tuhost polštáře a zároveň také jeho tvar. V první řadě je třeba uvědomit si, v jaké poloze nejčastěji spíte. „Obecně platí, že pro spánek na boku či na zádech je kvůli opoře krční páteři a ramenům lépe volit vyšší pevné polštáře, hodí se také anatomicky tvarované. Naopak při spánku na břiše je vhodné zvolit nižší měkké polštáře, ideálně ploché,“ radí René Kacián. Tomu pak následně odpovídá i volba materiálu a výplně polštáře. „Pevnější polštáře se kromě syntetických pěn dají pořídit také v bavlně s koňskými žíněmi nebo znovu se vracejícími výplněmi z kachního či husího peří. Na měkčí polštáře se pak kromě mikrovlákna hodí také bavlna či zmíněné peří s vyšším podílem prachového peří,“ doplňuje Jakub Šoufek z Johann Malle. Výměnu polštáře za nový byste měli provést zhruba každé tři roky.
Není přikrývka jako přikrývka
Výběr přikrývky se může zdát trochu jako věda. Záleží totiž, do jakého ročního období si ji pořizujete. V ideálním případě byste tak doma měli mít až tři přikrývky, které během roku vystřídáte podle teploty, nejen na léto a zimu, ale i na meziobdobí. Pokud ale nemáte dostatečné úložné prostory, postačí alespoň dvě: na léto a na zimu. Během chladných měsíců v roce využijete přikrývku, která ideálně hřeje. Nejvhodnějšími materiály jsou vlna, mikrovlákno či peří. V teplejších měsících roku pak volte přikrývky s tenčí vrstvou vláken, které případně i ochladí tělo. Skvěle se hodí materiály jako je přírodní hedvábí nebo bavlna, z umělých materiálů pak mikrovlákno.
Povlečení – v hlavní roli materiál
„Po výběru peřiny a přikrývky přichází další důležitý krok, kterým je povlečení. To by mělo být nejlépe z přírodních materiálů, dobré je také zde přihlédnout k ročnímu období a volit materiály povlečení podle jejich hřejivosti či chladivosti,“ doporučuje Jakub Šoufek. Na výběr jsou materiály jako bavlna - saje vlhkost, je měkká, pružná a dobře hřeje; flanel - má stejné vlastnosti jako bavlna, obsahuje totiž bavlněnou tkaninu; mikrovlákno - umělý materiál; oblíbený krep - vyniká svou snadnou údržbou; satén - je trochu náročnější na údržbu, je ale velmi elegantní a v létě příjemně chladí; jersey - pletenina, která se využívá především na napínací prostěradla; a len - častějším praním příjemně měkne a hodí se pro alergiky.