Předání anticeny bude novinkou letošních filmových cen Trilobit

Český filmový a televizní svaz (FITES) už po šestadvacáté ocení nejlepší audiovizuální díla uvedená loni na filmovém plátně a televizní obrazovce. Držitelé cen Trilobit a ocenění nesoucí jména Vladislava Vančury, Václava Havla nebo Josefa Škvoreckého budou vyhlášeni 26. ledna v berounském kině Mír. Letošní novinkou bude předání anticeny Zlatý citron. Novinářům to na tiskové konferenci radnice v Berouně řekli pořadatelé.

Mimořádnou anticenu podle pořadatelů dostane "za celoživotní tvorbu jeden z žijících velikánů tuzemské filmografie". Jeho jméno před vyhlášením nechtěli prozradit. "Opravdu jí dostane člověk, který si ji velmi zaslouží," uvedl s úsměvem režisér a spisovatel Jaroslav Černý. Držitel ceny byl prý na její předání pozván, ale zatím není jasné, jestli se zúčastní.

V Berouně budou výsledky vyhlášeny potřinácté. Členové poroty podle pořadatelů posuzovali 60 snímků. Předáno bude 16 cen, které dostane 24 oceněných. Porota udělí pět Trilobitů, pět čestných uznání, jednu zvláštní cenu poroty, ceny Josefa Škvoreckého, Václava Havla a Vladislava Vančury. Pak budou předána dvě mimořádná ocenění, jde zmíněnou anticenu a také zvláštní cenu za morální přínos. "Oceňují se hrané filmy, dokumenty, animovaná tvorba ale také teoretické práce, které se týkají filmů a kinematografie," dodal Černý.
 
Před ceremoniálem se dopoledne uskuteční úvodní část složená z promítání oblíbených starších večerníčků pro nejmenší diváky. Druhý blok začne od 17:30 hlavním programem s vyhlášením výsledků. Nově tedy nebude odpolední program, na kterém se promítaly předešlé vítězné snímky. Důvodem je podle pořadatelů nízká návštěvnost této části. Ceremoniál bude moderovat herec Tomáš Hanák.
 
Ceny Trilobit byly poprvé uděleny v roce 1966 a pak ještě třikrát. V lednu 1970 byla činnost svazu zakázána, ocenění se začala znovu předávat v roce 1991. O čtyři roky později k nim přibyla Cena Vladislava Vančury za celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury. Jejími držiteli se od té doby stali třeba Jan Švankmajer, Jiří Menzel, Věra Chytilová nebo Arnošt Lustig.
 
zdroj: ČTK