"Na současný stav počtu evidovaných uchazečů má největší vliv obnovení sezonních prací v některých odvětvích, jako je stavebnictví, zemědělství, lesní závody, povrchové lomy a některé další obory závislé na klimatických podmínkách. Tyto práce jsou v tomto období již rozběhnuty v plném rozsahu," uvedl analytik příbramského úřadu práce Jaroslav Minařík. Podle něj ale ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 přibylo v evidenci úřadů práce ve Středočeském kraji 3036 uchazečů. Během dubna 2014 se přišlo nově zaregistrovat 5505 lidí, to je o 92 méně než v březnu.
Celkový počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Na konci března bylo ve Středočeském kraji 59.121 dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let, kteří mohli bezprostředně nastoupit do práce.
Nejvyšší nezaměstnanost v kraji byla v okrese Příbram, kde činila devět procent. Následuje Kolínsko s 8,9 procenta a Kladensko s hodnotou 8,7 procenta. Nejpříznivější situace je tradičně v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde je hodnota nezaměstnanosti na úrovni 3,6 a 4,6 procenta. V Mladé Boleslavi je podíl nezaměstnanosti také 4,6 procenta.
Na konci dubna evidovaly úřady práce Středočeského kraje 5842 volných pracovních míst, jejich počet se oproti březnu zvýšil o 739. Na jedno volné pracovní místo tak připadá více než deset uchazečů o zaměstnání. V celé zemi byl v dubnu podíl nezaměstnanosti 7,9 procenta.
zdroj: ČTK