Na svahu pod hradem Karlštejn aktivisté z hnutí Greenpeace podle tiskové zprávy umístili transparent s nápisem "Vyvlastnit a zbourat?" a portréty politiků, kteří podle nich podporují prolomení limitů těžby. Šlo o předsedu KSČM Vojtěcha Filipa, ministra vnitra v demisi Martina Pecinu z SPOZ, bývalého ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana z ČSSD, jeho stranického kolegu a jihomoravského hejtmana Michala Haška a Janu Bobošíkovou z hnutí Hlavu vzhůru.
Podle Greenpeace, které analyzovalo volební programy a odpovědi jednotlivých politických stran, garantují zachování limitů těžby Strana zelených, TOP 09, Změna a Pirátská strana. Greenpeace je přesvědčeno, že limity těžby by neprolomily ani hnutí ANO, Úsvit přímé demokracie a KDU-ČSL. Naopak KSČM, SPOZ, Hlavu vzhůru, Svobodní i LEV 21 prý bourání obcí kvůli těžbě podporují. I zde ale Greenpeace našlo kandidáty, kteří se na věc dívají opačně, než jejich strana, například krajští lídři SPOZ Miloš Kužvart a Ilona Švihlíková. Sociální demokraté podle aktivistů přiznávají, že jednotný názor na problematiku těžby v současnosti nemají a ODS zase prý "mlží" a odmítá se jednoznačně vyjádřit.
K problematice prolomení limitů těžby hnědého uhlí se při dnešní návštěvě Ústeckého kraje vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Podle něj by se měly prolomit, protože jinak by mohlo přijít o práci až 8500 lidí. Navíc by to snížilo energetickou závislost Česka na ostatních zemích, uvedl Zeman. Podle místostarosty Horního Jiřetína, jehož obyvatele se těžaři snaží přesvědčit k prodeji nemovitostí, však prezident používá zavádějící informace, které má od těžařů a odborářů. Zemanovo vyjádření dnes kritizoval také předseda Strany zelených Ondřej Liška nebo ekologické hnutí Duha.
"Že má Miloš Zeman slabost pro uhlobarony a tuneláře, víme už z doby, kdy jeho vláda umožnila dokončení krádeže původně polostátní Mostecké uhelné společnosti. Noví majitelé v čele s Antonínem Koláčkem následně propustili 75 procent zaměstnanců firmy (přes 7 tisíc lidí), což způsobilo masivní nezaměstnanost. Dnes je situace opačná: ve velkolomu ČSA pracuje jen 900 lidí (včetně manažerů a uklízeček na ředitelství). V Horním Jiřetíně, Černicích a chemičce Unipetrol, které chce Zeman zbourat, je naopak téměř pět tisíc pracovních míst, která by v případě prolomení limitů zanikla. Nepochybujeme o tom, že Miloš Zeman tohle všechno ví. Ale co by pro kluky z Motoinvestu Tykače a Dienstla neudělal," komentoval dnešní slova Zemana vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.
O prolomení limitů usilují především těžební společnosti. Předseda dozorčí rady Severní energetické Jan Dienstl letos v dubnu řekl, že prolomení limitů pro hnědouhelný lom ČSA na Mostecku by umožnilo prodloužit jeho životnost o 150 let. Na lomu by bylo podle něj možné zaměstnávat na 3000 lidí, dalších 5000 pracovních míst by fungovalo v návazných provozech. Bez prolomení limitů se těžba zastaví v roce 2022.
zdroj: ČTK