Exekutoři čekají na soud kvůli likvidaci Hobexu v Berouně

V Berouně se přiblížila zpožděná likvidace zdevastovaných staveb v bývalém centru pro neslyšící Hobex. Exekutoři už nechali vypracovat plán demolice komplexu, kterou ještě musí posvětit soud. ČTK to řekla mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. Původně se předpokládalo, že bourání začne loni, kdy město předalo případ exekutorům. Demolici zpozdila mimo jiné insolvence vlastníka areálu, další zdržení vzniklo u soudu. 

Pozemky a budovy ve zdevastovaném areálu vlastní dva majitelé. Na konci loňského března jim vypršela lhůta, do které měli doložit návrh postupu prací při odstraňování staveb. Majitelé to neudělali, a tak Beroun musí odstranit budovy na své náklady. Město se kvůli tomu dohodlo s exekutory, kteří budou vybírat stavební firmu, rozhodnou i o harmonogramu a postupu při bourání budov. 
    
Centrum pro neslyšící však bylo v insolvenčním řízení, což zahájení prací oddálilo, protože se muselo prokázat, že nemá žádný majetek. Pak nastal problém v tom, že byly budovy určené k bourání zahrnuty do majetku dlužníka, a musely proto být vyloučeny z konkurzní podstaty. Exekutoři už zahájili dvě exekuční řízení. První se vztahovalo k vyhotovení projektové dokumentace na odstranění stavby. "Návrh technologického postupu demolice je konečně na světě a tato část je tedy zdárně uzavřena," uvedl soudní exekutor Petr Micka. 
    
Druhé řízení se týká samotné demolice, o které začal soud rozhodovat 20. září a čeká se na vyznačení právní moci, po němž budou moct exekutoři demolici zahájit. Nejdřív začnou vybírat firmu, která stavby zlikviduje. "Nejprve bude zapotřebí oplotit staveniště, odvézt obrovské množství odpadků i nebezpečný odpad a zaslepit rozvody infrastruktury. Kompletní práce zaberou několik týdnů," uvedla Báčová. 
    
Problémy se zdevastovaným areálem město řeší několik let a prostřednictvím exekutora chtělo práce urychlit. Práce měly podle původních odhadů začít v polovině loňského roku. "Likvidace by se mohla podařit do konce volebního období," uvedla tento týden starostka Šárka Endrlová. 
    
Náklady na odstranění staveb se v minulosti odhadovaly až na čtyři miliony korun. Beroun bude platit práce ze svého rozpočtu a kvůli nemajetnosti centra pro neslyšící je nebude moct vymáhat. 
    
V lokalitě žijí bezdomovci a narkomani, kvůli nimž se v okolí údajně zvyšuje kriminalita. Město se původně s majiteli areálu dohodlo na tom, že pokud získá dotace od ministerstva životního prostředí, tak areál odkoupí za symbolickou částku a území vyčistí. Protože je nedostalo, zaplatí pouze náklady na zbourání budov. Ekologické zátěže na území tedy nejspíš nebudou odstraněny. Problémy tam mohou být zejména s materiálem, z něhož byly kdysi objekty postaveny. Použité panely obsahují azbest. 
 
zdroj: ČTK