Je to součást širšího dialogu mezi slovenskou a maďarskou stranou a snahu o urovnání problematických bodů ve vzájemných vztazích, řekl ČTK Mészáros. Tentokrát to bylo zaměřené na Benešovy dekrety, které vedly i k vystěhování Maďarů ze Slovenska v rámci nucené výměny občanů, uvedl.
Hlavním poselstvím mělo být, aby obě strany o celé věci jednaly a pokud se v poválečných dekretech československého prezidenta Edvarda Beneše najdou body, které nejsou v souladu s evropskými zákony, měly by se odstranit, uvedl Mészáros. Podle něj jde především o princip kolektivní viny.
Veřejná slyšení a debaty se pořádají v EP často. Na dnešním jednání podle slovenské europoslankyně Neveďalové nebyl kromě dvou pořádajících poslanců, žádný další zákonodárce. Na setkání vystoupil profesor Rudolf Rezsohazy z Katolické univerzity v Lovani v Belgii a Attila Horváth a Ágoston Korom z vysokých škol v Maďarsku.
Bagó je z vládní strany Fidesz. On i Mészáros jsou členy největšího poslaneckého klubu v EP, středopravé Evropské lidové strany (EPP).
Europoslankyně Neveďalová celou akci kritizovala jako nevyváženou. Podle ní šlo o "kvazislyšení", na kterém nebyli žádní další europoslanci. A jak to u jiných veřejných slyšení bývá, nebyla tam rovnováha obou stran, protože nebyli pozváni žádní slovenští odborníci, řekla Neveďalová ČTK.
Zdůraznila, že nyní panují mezi Slovenskem a Maďarskem velmi dobré vztahy. V tomto kontextu je to celé trochu hloupé a nešťastné, uvedla s tím, že "to nepomáhá nikomu a jen se rozdmýchávají vášně, které nejsou potřebné".
Český europoslanec Libor Rouček ČTK řekl, že šlo o akci, "která nikoho nezajímá". "Nešlo o to, že Evropský parlament nebo i EPP dělaly slyšení. Jsou to věci které nemají naprosto žádný význam a nikoho to nezajímá. Je to zcela pro vnitromaďarskou politickou potřebu. Nikdo jiný tomu nevěnuje pozornost," dodal.
Mészáros také připomněl petici namířenou proti usnesení slovenského parlamentu z roku 2007 o neměnnosti Benešových dekretů, kterou podal loni v říjnu v petičním výboru Evropského výboru parlamentu maďarský profesor práva Imre Juhász. Petiční výbor si vyžádal stanovisko dvou dalších výborů, výboru pro právní záležitosti a pro občanské svobody, a pak posoudí, jak bude postupovat dál, dodal.
Autor: ČTK