Původně počítalo s náklady 12 milionů korun, při soutěži ale stavba zlevnila. Část peněz město zaplatí z dotací získaných od Státního fondu dopravní infrastruktury. "Byla dokončena asfaltová pokládka a v současné době se dodělává značení. Jsem rád, že byl dodržen plánovaný rozpočet akce," uvedl Vychodil.
Cyklostezka má asfaltový povrch a trasa prakticky kopíruje tok Litavky a vede částečně jeho korytem až k rybníkům v části Popovice, kde navazuje na stávající účelovou komunikaci pod dálnicí D5, která se stane součástí cyklostezky. Pod Levínským vrchem cyklostezka naváže na další 1,5 kilometru dlouhý úsek, celkem tedy přibude 3,4 kilometru tras pro cyklisty.
Cyklostezka by podle starosty také měla být propojena trasou přes Králův Dvůr k areálu cementárny. Záměru ale zatím brání zablokování městských pozemků Středočeským krajem kvůli výstavbě železniční tratě do Plzně. "Nyní není možné vydat územní ani stavební povolení," uvedl Vychodil. Město se proto brání vymezení železničního koridoru u soudu společně s nedalekým Berounem. "Věřím, že rozum zvítězí, a pozemky pro výstavbu nové komunikace i pokračování cyklostezky podél Litavky se podaří zrealizovat," dodal Vychodil.
Cyklostezka by měla v budoucnosti propojit Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor. Výstavba cyklostezky Po stopách českých králů začala před sedmi lety. Od té doby se postavilo přes 20 kilometrů nových úseků, které navázaly na části, jež nebylo potřeba upravovat.
Název cyklostezky je odvozen od toho, že spojuje historická města, kde pobývali čeští králové. Většina trasy vede podél Berounky a Litavky. Stezka v okolí Berouna je součástí evropské sítě cyklotras EuroVelo 4, která prochází územím Francie, Belgie, Německa, ČR, Polska a Ukrajiny.
zdroj: ČTK