"Samozřejmě, pokud se ukáže nějaká vyšší potřeba, jsme připraveni jednat o dofinancování nebo doplnění této částky," řekl Jurečka ČTK. V příštích letech se chce stát podle Jurečky zaměřit hlavně na menší stavby, například různé suché poldry. Kde to bude zapotřebí, mohou ale i dál vznikat mobilní a pevné hráze.
Protipovodňová opatření Berouna chrání části městské zástavby na obou březích Berounky a levém břehu Litavky. Skládají se ze tří částí, a to ochrany levého břehu v ulici Na Hrázi, pravého břehu pod mostem Míru a individuální ochrany zimního stadionu. Celková délka zábran dosahuje téměř tří kilometrů.
Práce začaly v listopadu 2012 a původně měly skončit loni. Zkomplikovala je ale červnová povodeň, a tak se akce protáhla až do letošního roku. Podle ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly opatření už při loňských záplavách splnila svůj účel. Upozornil ale na to, že absolutní ochrana před povodněmi neexistuje. Kdyby se ale opakovaly ničivé záplavy z roku 2002, nová hrazení by nestačila a voda by se vylila z koryta.
Středočeský kraj patřil v roce 2002 k nejpostiženějším regionům. Záplavy byly nejničivější na Mělnicku, ale značně zasáhly i Berounsko. Přímo v Berouně povodně způsobily škodu více než 330 milionů korun. Řeka tehdy podle pamětníků vystoupala téměř devět metrů vysoko a značně poškodila historický střed města, náměstí, radnici a další budovy.
Jurečka připomněl, že stát od roku 2002 investoval do protipovodňové ochrany 15 miliard korun. Ochránil se tím podle ministra majetek zhruba za 220 miliard Kč.
zdroj: ČTK