Beroun bude projednávat nový návrh obchodního centra

Berounští zastupitelé budou na svém posledním letošním jednání 18. prosince rozhodovat o nové žádosti na výstavbu obchodního domu v areálu bývalé textilky Tiba, který už před čtyřmi lety koupil soukromý investor. Vedení města záměr podporuje. Investor však musí dodržet dříve dohodnuté podmínky, které se zejména týkají dopravního napojení projektu. ČTK to zjistila od vedení města. 

Město stavbu v minulosti dvakrát zamítlo kvůli architektonickému ztvárnění obchodního centra a špatnému řešení dopravního napojení areálu. Po úpravách projektu však zastupitelé napotřetí projekt před dvěma roky schválili a od té doby se čekalo, až bude mít investor všechna potřebná povolení ke stavbě. 
    
Investor však letos v listopadu městu předložil nový projekt, který proti původnímu přináší dvě drobné změny. Jde zejména o změnu vnitřního členění prodejní plochy. Více prostoru by měly dostat menší prodejní plochy či služby. Obchodní centrum podle nových plánů také nebude otevřeno nepřetržitě. Zastavěná plocha, objem a architektonické ztvárnění objektu se od původního záměru neliší. 
    
Podle místostarosty Ivana Kůse (ČSSD) musí investor dodržet podmínky schválené v roce 2011. Jde zejména o vybudování nové silnice přes areál nebo výstavbu kruhové křižovatky v Koněpruské ulici a v ulici Na Dražkách. Další podmínky se týkají parkování a vysazení zeleně. Kůs záměr podporuje. Kdyby areál dále chátral, tak by se tam mohly zvětšit problémy s bezdomovci a sběrači kovů. "Určitě bude lepší, když se tam vybuduje tento objekt," uvedl Kůs. 
    
Druhý místostarosta Patrik Brodan (TOP 09) zdůraznil, že jde o soukromý projekt, takže město nemůže rozhodnout, co v bývalé textilce vznikne. "Jestliže se bude postupně fabrika kultivovat, začne žít a předejdeme tomu, aby se z toho stal třeba squat, tak budu jenom rád," řekl na dotaz ČTK Brodan. 
    
Nový projekt předložila společnost TTP invest, která je nástupnickou společností původního investora společnosti Essalar. V chátrajícím areálu by kromě obchodního centra měly vzniknout například nízkopodlažní bytové domy, část zabetonovaného území by měly pokrýt parky. Projekt musí projít územním řízením. 
    
Areál bývalé textilky Tiba vznikl v první polovině 19. století. V období první republiky tam pracovalo přes 1400 lidí, výrobky z továrny směřovaly do všech koutů Evropy i USA. Za druhé světové války byl provoz utlumen a výroba se nakonec úplně zastavila. Závod byl po roce 1945 znárodněn a v roce 1958 se stal součástí národního podniku Tiba Dvůr Králové. V 70. letech však začal textilní průmysl upadat a z areálu se postupně stal nevyužívaný brownfield. 
 
zdroj: ČTK