129 dětí a 131 rodičů ze 71 rodin na Berounsku podpořili Dobří andělé. Pomáhat je potřeba i nadále.
Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.
„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.
Pravidelnost pomoci
Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Berounsku desítky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“
Také manželům Marcinovým z Berouna, kteří vychovávají Lauru (10) a Samuela (8), míří pravidelná podpora Dobrých andělů. Jejich syn se od narození potýká s nemocí motýlích křídel. Nevyléčitelné vrozené onemocnění je v České republice diagnostikováno zhruba 3 dětem ročně. Příčinou je mutace genu, která způsobuje oslabení pojivové tkáně pacienta, ten je poté náchylnější na různá kožní poranění, problémy mu způsobí jakýkoliv silnější dotek kůže. Ta musí být neustále ošetřována speciálními přípravky, často také obvazována a celkově chráněna před vlivy okolí. „Každý měsíc jsme vděčni za zaslané příspěvky. Díky nim se nemusíme bát, že bychom Samíkovi nedopřáli to, co nutně potřebuje. Pomáhají nám hradit kvalitnější stravu, ošetřující materiál, lepší bavlněné oblečení a boty, které nedělají puchýře na jeho těle,“ říká s vděčností jeho maminka.